Bizimle iletişime geçin

Tasarımcılar, gerek standard güzellik anlayışına gerek yüz tanıma sistemleri gibi gözetleme mekanizmalarına meydan okumak amacıyla “aksesuar” kavramını sıra dışı yorumlar getiriyor. Sara Sallam, Orwell projesiyle yüz tanıma, kalp atışı ve hareket algılayan takip sistemlerine karşı aksesuarlar yaratmıştı.

Sallam bu projesinde Ewa Nowak’ın yüz tanıma sistemlerinin aklını karıştıran Incognito tasarımından ilham alıyordu. Joanne Tan ise Not Your Average Beauty koleksiyonuyla yüzdeki kusurları yüceltiyor; bu yolla güzellik anlayışı konusundaki baskılara karşı geliyordu. Karoline Vitto’nun vücuttaki yağ katmanlarını vurgulayan aksesuarlarını da anmadan geçmeyelim. Dukno Yoon’un giyilebilir kinetik heykelleri de mücevher kavramının işlevsel bağlamıyla oynayarak bu kavramı insan bedenine bağlı bir sanat eseri olarak yorumluyordu. Şimdi ise birbirinden ilginç tasarımlarıyla Laura Estrada var karşımızda.

Laura Estrada eski tasarım pratikleriyle yeni teknolojileri birleştiriyor

Los Angeles’da çalışmalarını sürdüren Laura Estrada, beden ve yüz için heykelsi süslemeler üretiyor. Modayı sanatla birleştiren zamansız, giyilebilir parçalar yaratmayı hedefliyor ve yapım sürecinde eski metalcilik tekniklerini kullanıyor. “Çok küçük yaşlardan beri ellerimle küçük nesneler yapıyorum. Bu saplantım, üniversitede bir metal işleme dersi aldığımda daha belirgin bir şekilde kendini gösterdi.” diyor tasarımcı. Estrada metali; vahşi, affetmeyen, inatçı ve dayanıklı bir malzeme olarak tanımlıyor. Malzemenin bu özelliklerinin, kendi karakteriyle örtüştüğüne inanıyor. Tasarımcı biçimsel olarak geleneksel ritüellerde kullanılan maske ve yüz aksesuarlarından ilham alıyor.

Üniversite eğitimin ardından usta bir kuyumcunun yanında çıraklık yapan Esrtrada, 2018’de Laura Estrada Jewelry adı altında kendi markasını yaratmış. Üretim sürecinde eski tasarım uygulamalarıyla yeni teknolojileri birleştiriyor ve ikisini uyumlu hale getirmek için benzersiz yöntemler buluyor. Tasarımcı ürettiği mücevherleri, zaman zaman açık artırmada satarak siyah kadınlar için terapi ve maddi destek sağlayan The Loveland Foundation’a bağış yapıyor. Estrada’nın tasarımları bu misyonla uyumlu olarak dayanıklılığı, gücü ve özgüven hissini tetikliyor. Sanat, teknoloji ve kimlik arasındaki kesişmeye odaklanıyor.

 

 

SANAT

Bol Ödüllü Türk Kısa Filmi: Nefesini Tut

Emin Murat Kılıç’ın yazıp yönettiği “Nefesini Tut” kısa filmi ABD’den 4 ödül aldı.

Filmde, ünlü doğaçlama tiyatro grubu Mahşer-i Cümbüş’ten Güray Özcan başrolde yer alırken, ekranlardan tanıdığımız usta oyuncu Ayşe Tunaboylu, Yiğit Arı gibi isimler yer alıyor.

Okumaya devam et

SANAT

Elon Musk ve SpaceX Dizi Oluyor

Yapımcılar arasında Channing Tatum da var.

Elon Musk’ın uzay projesi SpaceX’in öyküsü, HBO tarafından ekranlara getirilecek bir diziyle izleyenlere aktarılacak.

6 bölümlük bir mini dizi olarak düşünülen yapım, Ashlee Vance’in projeyi başından beri yakından izleyerek yazdığı kitaba odaklanarak hayata geçirilecek. Mindhunter ve Banshee’den tanıdığımız Doug Jung, dizinin senaristliğini ve yapımcılığını üstlenecek. Dizinin yapımcıları arasında Musk yok.

Okumaya devam et

SANAT

Peaky Blinders 6. Sezon Çekimleri Sonbaharda

Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlıyor. Yeni bölümlerde Boardwalk Empire’ın yıldızı Stephen Graham da diziye dahil oluyor.

Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlıyor. Yeni bölümlerde Boardwalk Empire’ın yıldızı Stephen Graham da diziye dahil oluyor.

Suç ve drama türlerini bir arada anarken son dönemlerde adından sıkça bahsettiren Peaky Blinders, yeni sezon çalışmalarına başlıyor. Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlamak üzere programlanıyor.

Steven Knight tarafından yaratılan ve başrolünde Cillian Murphy’nin yer aldığı BBC dizisi, 6. sezon için ön hazırlığını sürdürüyor.

Sevilen BBC dizisi, Koronavirüs pandemisi nedeniyle erteleme alan yapımlar arasında yer alıyordu.

2013 senesinde İngiltere’nin BBC kanalında yayına başlayan dizi, kısa sürede milyonlarca izleyicinin beğenisini kazandı. Toplamda 5 bölümden oluşan 5 sezon, finalini 22 Eylül 2019 tarihinde yapmıştı. Sonrasında, dizinin yönetmenlerinden Anthony Byrne, seride maceranın kaldığı yerden devam edeceğini ayrıca yapıma yeni karakterlerin de katılacağını duyurmuştu.

Peaky Blinders 6. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bir pandemiye dönüşen Covid-19 hastalığı, sinema ve televizyon dünyasında pek çok yapımın tarihi ile oynamıştı. Peaky Blinders da bu yapımlardan yalnızca birisi. Dizi, 5. sezon finalini geçen eylülde yaptıktan sonra 6. sezon çekimlerine bir türlü başlayamamıştı. Sonunda ortaya daha net bir prodüksiyon takvimi çıktı.

Production Weekly’nin açıkladığına göre Peaky Blinders 6. sezon çalışmaları, gelecek sonbahar mevsiminde çekim aşamasına geçiyor. Çekimlerin ilk aşaması Birleşik Krallık, Londra ve İskoçya Glasgow’da gerçekleştirilecek. Planlanan tarih ise 7 Eylül 2020 olarak öne çıkıyor.

İngiltere’nin Birmingham kentinde yaşayan Thomas Shelby ve ailesinin yükseliş hikâyesini konu alan dizinin 6. sezonu toplamda 6 bölümden oluşacak. Bu durumda yeni sezon için hayranların diziye kavuşmak için 2021’in ikinci yarısını beklemesi gerekebilir. Elbette Koronavirüs salgınının gidişatına göre bu programlar her zaman değişme ihtimalini barındırıyor.

Boardwalk Empire’ın Al Capone’u Stephen Graham da Kadroda!

Cillian Murphy dışında kadrosunda Helen McCrory, Paul Anderson ve Tom Hardy gibi yıldız isimleri barındıran yapım şimdiden merakla bekleniyor.

Bununla birlikte 6. sezon kadrosuna This is England, Snatch ve Tinker Tailor Soldier Spy gibi filmlerde karşımıza çıkan Stephen Graham da katılıyor. Graham ayrıca Martin Scorsese’nin The Irishman filminde Anthony “Tony Pro” Provenzano’ya ve Boardwalk Empire dizisinde Al Capone’a hayat vermişti.

Peaky Blinders ilk 5 sezonu ile Netflix kütüphanesinde de kendisine yer buldu. Dizinin 7. sezon onayını da çoktan aldığını ve ayrıca bir de sinema filminin yolda olduğunu hatırlatalım.

Okumaya devam et

Trendler