Haydar Dümen Kimdir?

15 Haziran 1930 yılında Uşak ilinin İkisaray köyünde doğan Haydar Dümen, çeşitli yayın organlarında yayımladığı cinsel sağlıkla ilgili yazıları ve okurlarının cinsel yaşamla ilgili sorularına mizahi üslupla verdiği yanıtlarla tanınan Türk psikiyatr ve seksologdur. İlginç kişiliğinin yanı sıra mizahi üslubuyla da dikkat çeken ve sevilen doktor ve yazar Haydar Dümen’in hayatı, sevenleri tarafından merak konusu olmuştur. 15 Haziran 1930 yılında Uşak, İkisaray köyünde dünyaya gelen Haydar Dümen’in anne ve babasına ait bilgi bulunmamaktadır.

İlk evliliğini 1955 yılında Emine Refah Toksöz ile gerçekleştirmiştir.  Haydar Dümen’in bu evlilikten Ali Alp Dümen ve Gaye Dümen adında iki çocuğu olmuştur. Emine Refah Toksöz’den 35 yıl süren dava sonucu 1990 yılında boşanmıştır. Haydar Dümen’in Melike Karakurt ile birlikteliği olmuş ve bu birliktelikten Emek Dümen adında bir çocuğu daha dünyaya gelmiştir.

Haydar Dümen son evliliğini 1993 yılında kendisinden 32 yaş genç olan Gül Dümen yapmıştır. Dümen’in bu evliliğinden çocuğu bulunmamaktadır. Kendisini tam bir karga tutkunu olarak tanımlayan Dümen, 10 Şubat 2022’de Covid-19 virüsü sebebiyle Beykent Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetmiştir.

Haydar Dümen’in Eğitimi ve Akademik Çalışmaları

Köylerinde ilkokul olmaması sebebiyle Haydar Dümen eğitimine komşu köyde okuyarak başlamıştır. Ortaokul ve lise eğitimini Uşak’ta alan Haydar Dümen’in eğitimi lisenin son yılında Afyon Lisesi’nde geçmiş ve buradan 1948 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş ve buradan 1955 yılında mezun olmuştur.

1958 yılında nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını almıştır. 1965-1980 yılları arasında Taksim İlkyardım Hastanesi’nde çalışmıştır. Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir” makalesinden dolayı Samsun’a sürgün edilmiştir.  Tayin edildiği gün emeklilik dilekçesinin vererek devletteki 25 yıllık görevini sonlandırıp yazar olarak hayatına devam etmiştir.

Haydar Dümen Çalışmaları ve Eserleri

Haydar Dümen, 1965-1980 yılları arasında Taksim Hastanesi’nde çalıştığı sırada Hayat Mecmuası adlı dergide cinsel sapmalarla ilgili yazı dizisi yayımlamıştır. Daha sonra aynı dergide okurlarının mektuplarını yayımladığı Cinsel Terbiye başlıklı köşede yazmaya devam etmiştir.  Emekliliğinden sonra bütün enerjisini yazmaya veren Haydar Dümen yaşadığı süre zarfında 23 kitap yazmıştır.

Çoğunlukla cinsel yaşamla ilgili sorunların yer aldığı yayımlanmış Haydar Dümen çalışmaları şunlardır: Evet, Çocuğun Cinsel Eğitimi, Sağlık ve Yaşam, Üç Ressam, Cennet Şeytana Kaldı (Tiyatro), Anahtar Kilide Uymadı (Tiyatro), Merhaba Yurttaş, Gözlerinin Karası, Otuz Günde Oldu Bitti (Seksodrama), Ölmüş Bir Hasta Üzerine Söyleşi ya da Hekimler Üstüne, Soğumayan Ölüler, Gebelikten Korunma, Evlilik, Cinsel Dünyamız, Cinsel Sorunlarımız, Cinsel Kültür, Cinsel Yaşam 1-2, Sağlık ve Beslenme, Nazik Adında Bir Kadın, Best of Haydar Dümen-2010: Gülerek Öğrenelim.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: