Bizimle iletişime geçin

Havai fişekler özellikle kuşların ölümüne yol açarken, kedi ve köpekler dahil birçok canlıya kalıcı zarar verebiliyor. Uzmanlar ve hayvan hakları dernekleri, havai fişek gösterilerine tepkili.

İstanbul’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yapılan kutlamalarda havai fişek gösterilerinin de olması, bu fişeklerinin doğaya ve içindeki canlılara zararlarını tekrar gündeme getirdi.

Havai fişek gösterileri, gürültü kirliliğinin yanı sıra, kimyasal ve zehirli gazların havaya karışmasıyla birlikte insanlar dahil birçok canlının sağlığını ve yaşam alanını olumsuz etkiliyor. Gösteriler özellikle kuşlarda ölümlere yol açarken, kedi ve köpek gibi canlılarda kalıcı hasar bırakabiliyor. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlar ve hayvan hakları dernekleri temsilcileri, hava fişeklerin zararlarını anlattı.

Kuşlarda ölüme sebep oluyor

WWF-Türkiye’den (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yaban hayatı uzmanı ve veteriner hekim Ahmet Emre Kütükçü, havai fişeklerin “hem insanların hem de yaban hayvanlarının sağlığına ciddi zararlar verebildiği” vurgusunu yapıyor. Kütükçü, aynı zamanda, havai fişeklerin içerdiği kimyasalların, zehirli gazların ve ağır metallerin havaya karışarak, daha sonra suyu ve toprağı kirlettiğini de belirtiyor.

Havai fişekler, özellikle gökyüzünün sakinleri olan kuşların yaşama alanına etki ediyor. Gösteri esnasında havada olmayan kuşların bile havai fişeklerin etkisiyle yaralanmaları veya ölmeleri mümkün.

Yaratılan yoğun ışık ve gürültü karşısında özellikle kuşların tepkisiz kalmasının olası olmadığını belirten Kütükçü, baykuş türleri gibi istisnalar hariç kuşların özellikle gece iyi göremediğini hatırlatıyor. “Kuşlar hava kararmadan buldukları ve geceyi geçirdikleri güvenli alanları terk etmek zorunda kalıyor” diyor. Buna ek olarak Kütükçü, kuşların yüksek enerji ihtiyaçlarını, güvenli iniş yapmaları durumunda bile kaybederek, ölebileceklerini söylüyor.

Doğada çeşitlilik tehdit altında

İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde göçmen kuşların da uğramasıyla birçok farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan Türkiye, biyolojik canlılığın korunması için de büyük önem arz ediyor. Kuşlar sadece büyük kentlerde değil, kırsal alanlarda da havai fişeklerden zarar görebiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden kuş bilimci Prof. Dr. Utku Perktaş, havai fişeklerin sebep oldukları yüksek sese dikkat çekiyor. Gürültü sebebiyle kuşların ölebileceğini belirten Perktaş, “Havai fişekler şehirlerdeki kuş çeşitliliği için önemli bir tehdit olarak algılanabilir” diyor. Kuşların yüksek ses nedeniyle bilinçsiz bir şekilde ve panik halinde uçuşabildiklerini belirten Perktaş, “Sonuç, çarpma ve çarpışmalar sonucu kuş ölümleri olarak karşımıza çıkıyor” diyor.

 

HAYVAN

32 Yıl Önce Nesli Tükenen Muhteşem Kuş Kauai’nin Bize Bıraktığı Son Ses Kaydı

Hawaii adalarına özgü bir tür olan Kauai ‘O’o kuşu, en son 1985 yılında görülebilmiş. Sesi ise en son 1987’de kayda alınmış.

Okumaya devam et

HAYVAN

Kedileri Neden Eğitemiyoruz ?

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz. Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?  

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz.

Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?

Kedilerin eğitilememesinin nedeni sürü davranışı geliştirmemiş bir canlı türü olmasından kaynaklanıyor. Yani sosyal zekası gelişmemiş bir tür. Aslan eğitilir küçük boy kedi eğitilmez.

Bir canlının eğitilmesi için beyin hacmi/vücut ağırlığı yaklaşımı daha açıklayıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

“Her zaman dört ayağı üzerine düşen” estetik vücutlu kedilerse ağırlıklı olarak nöronları kas hareketleri ve denge mekanizmaları üzerine mesai harcarlar. Bu da onların eğitilmelerinin önlerindeki en büyük neden olarak karşımıza çıkar.

Sosyal davranış geliştirememek de aynı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Hayatının yükünü tek başına çekebilen çevik ve hızlı bu hayvan buna ihtiyaç duymuyor.

Kısaca; yavruluğundan başlayarak her canlı “canlı” olduğundan eğitime elverişlidir. Ancak canlının genel yapısından kaynaklı olarak eğitime ayrılmış nöron sayısı eğitim seviyesini belirlemede kilit rol oynuyor.

Okumaya devam et

HAYVAN

3 milyondan fazla parça kullanılan LEGO heykeller

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

Hayvanları ve LEGO’ları seviyorsanız bu içerik tam size göre. San Antonio Hayvanat Bahçesi yakın zaman gerçekleştirdiği Wild Connections adlı sergisinde 30’dan fazla hayvanın tam boy LEGO kopyasını sergiledi. Ve en iyi yanı sergiyi arabanızdan inmeden gezebilmeniz.

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

 

 

Okumaya devam et

Trendler