George Soros Kimdir?

Macar-Amerikan para spekülatörü, hisse senedi yatırımcısı, 1992 Kara Çarşamba ekonomik krizi sırasında bir günde 1 milyar dolar kazanarak “İngiliz Bankalarını Soyan Adam” unvanını kazanan iş adamıdır. Soros Fon Yönetimi şirketi ve Açık Toplum Enstitüsü’nün kurucusu olan Soros, 14 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biridir. George Soros, 12 Ağustos 1930’da Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğdu. Esperanto konuşan yazar Tivadar Soros, ünlü ekonomis George’un babasıydı.

George Soros’un Girişimciliği 

Birinci Dünya Savaşı sırasında esir düşen bir Yahudi olan Tivadar Schwartz, Rusya’daki eski kampından kaçtıktan sonra soyadını Soros olarak değiştirerek yükselen anti-Seminist hareketlerden kurtulmayı başarmıştır. Esperanto dilini babasından öğrenen George Soros, bu yapay dili bir aile ortamında doğal olarak öğrenen ilk kişilerden biriydi. Yahudi bir ailede yetişen Soros, 1944’te Almanların Macaristan’ı işgali sırasında 13 yaşındaydı. Yahudi Konseyi’nde çalışan genç Soros tehlikedeydi ama babası devreye girdi ve tam zamanında onun hayatını kurtardı.

19 Aralık 1944’te Sovyet ve Alman kuvvetlerinin göğüs göğüse çarpıştığı Budapeşte Savaşı’ndan sağ kurtulan Soros, 1945-1946 yılları arasındaki savaş sonrası hiperenflasyon döneminde mücevher ve değerli taşlar satarak geçimini sağladı. 1947’de İngiltere’ye göç eden Soros, London School of Economics’e kaydoldu ve 1952’de başarıyla mezun olmuştur.

George Soros’un Şöhreti

1956’da New York’a taşınan Soros, F.M. Mayer ile 1956 ve 1959 yılları arasında arbitraj tüccarı olarak çalıştıktan sonra, 1959’dan 1963’e kadar ekonomik analist olarak çalıştığı Wertheim Company’ye taşındı. Wertheim’de çalışırken Soros, Karl Popper’ın fikirlerine dayanan bir refleksivite teorisi geliştirmiştir ve bu teorinin gerektirdiği pratiği elde etmek için ekonominin iniş çıkışlarını absorbe etmek için bir süre yatırımcı olarak çalışmıştır.

1963-1973 yılları arasında yatırım firmaları Arnhold ve S. Bleichroeder’in başkan yardımcılığını yapan Soros, 1973 yılında bu şirketten ayrılarak Wall Street’e taşındı. Artık kendini geçindirecek kadar yatırım yaptığını düşünen iş adamı, kısa sürede 500.000 dolarlık bir kazancın mümkün olduğunu hesaplamıştır. 1970 yılında Jim Rogers ile Kuantum Vakfı’nı kurdu. Şöhretinin ve parasının kaynağı olan Soros’un ana yeteneği döviz spekülasyonuydu. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: