Galip Öztürk Kimdir? 

Galip Öztürk kimdir soru en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Galip Öztürk’ün dedesi ve ailesi, 1916’daki Rus işgali sırasında Samsun Çarşamba bölgesine yerleşti. Ailesinin beş çocuğundan biri olan Öztürk, 1965 yılında İsmail Öztürk’ün oğlu olarak Ayvacık’ta dünyaya geldi.

İlkokulu Çarşamba’da bitirdikten sonra 13 yaşında İstanbul’a yerleşerek Topkapı’da bir çay evinde çalışmaya ve ticarete başladı. Kısa sürede zengin olmak isteyen Öztürk, otobüsü olmadığı halde bir otogarda ofis kiralayarak Star Turizm’i kurdu. Şirkette kendi aracı olmadığı için araç sahiplerinden komisyon alarak ve sokak işleri yaparak geçimini sağladı.

Galip Öztürk’ün Hayatı

Galip Öztürk’ün hayatı 1989 yılında ünlü uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Yavaş’ın ortağı olmasıyla değişti. Anlaşmalarına göre, sermayeyi Yavaş karşılayacaktı. Öztürk, şirkete sermaye yatıramadığı için gelirden daha küçük bir pay almayı kabul etti ve eşit ortak olarak kabul edildi. Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kazandığı parayla çok sayıda otobüs satın aldı ve şirketi büyüttü. Hurşit Yavaş 1994 yılında İtalya’da yakalanmış ve uyuşturucu kaçakçılığından hapse atılmıştı.

Galip Öztürk StarTurizm’in tüm mal varlığını kendi üzerine geçirdi. Kasım 1992’de Metro Turizm’i kurdu. İstanbul- Ankara güzergahında üç otobüsle başladı ve ardından hızla büyümeye başladı. Şu anda Galip Öztürk şehirler arası otobüs şirketlerindenbiri olan Metro Şirketler Grubu’nun sahibidir. 

Ayrıca Galip Öztürk’ün Kuvvet Köseoğlu’nu öldürmeye teşvikten müebbet hapis cezasına çarptırıldığı biliniyor. Mahkeme duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezasını hapse çevirdi. 19.04.2013 tarihinde yapılan mahkemede suçsuz bulunduğu gerekçesi ile tahliyesine karar verildi.

Galip Öztürk’ün Kariyeri

2000 yılında Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüs Şoförleri Derneği başkanlığına seçildi. Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığı seçimini kazandı. Ocak 2005’te 58 derneği çatısı altında toplayan Türkiye Otobüsçüler Sendikası’nı kurdu ve bu birliğin kurucu başkanının taahhüdünü üstlendi. Galip Öztürk, 2000 yılında Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüs Şoförleri Derneği başkanlığına seçildi.

Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Galip Öztürk kariyer basamaklarından biri olarak Ocak 2005’te Türkiye Otobüsçüler Sendikası’nı kurdu ve birliğin kurucu başkanlığını üstlendi. Galip Öztürk’ün 40’tan fazla şirketi var. Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otogarı işletmekte olup ayrıca Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza Terminallerinin sahibidir. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: