Fehmi Koru Kimdir?

Fehmi Koru 24 Temmuz 1950 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Şu anda evli olup eşinin ismi Doktor Nebahat korudur. Bu evliliğinden ise 5 çocuğu bulunur. Fehmi Koru’nun kardeşi dışişleri Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı ve bakan yardımcılığı yapan büyükelçi konumunda çalışmaktadır.

Kardeşinin ismi ise Naci koru dur. Birleşmiş Milletlerin Cenevre ofisinde Türkiye’nin daimi temsilciliği görevinde bulunmuştur. Dil eğitimi almak için ise Londra’da 11 cumhurbaşkanı ile beraber ev arkadaşlığı yaptığı da biliniyor.

Fehmi Koru’nun Geçmişi 

Fehmi Koru’nun geçmişi ise eğitimli Bir yaşamla doludur. Eğitimini İzmir yüksek İslam Enstitüsü’nden 1973 yılında mezun olarak iyi bir eğitim hayatına başlamış bulundu. İzmir yüksek İslam enstitüsü se bugünkü ismi ile 9 Eylül üniversitesi ilahiyat fakültesini oluşturmaktadır. Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Harvard üniversitesinin Ortadoğu araştırmacıları merkezinde ise yüksek lisans eğitimini 1982 yılında tamamladı.

Londra’da ise 15 ay Şam bölgesinde bir yıl itibariyle dil eğitimlerini aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan masacuses üniversitesinin uluslararası anlaşmalar merkezinde de araştırmacı olarak 2 yıl süreyle 1980 ve 1982 yıllarında bulundu.

Fehmi Koru’nun Kariyer Yaşamı 

Fehmi Koru kariyerinde birçok çalışma programlarını biriktirmiştir. Devlet planlama teşkilatında İslam ülkeleri işbirliği başkanlığı çerçevesinde 1985 ve 1986 yılları arasında danışman olarak çalışmıştır. Milli gazete isimli mecrada bir dönem genel yayın yönetmeni olarak 1984 yılında bulundu. Zaman gazetesinin ilk kuruluş yıllarından itibaren ve genelge yayın yönetmeliği vasfında 86 ve 87 yıllarında sonrasında ise gazetenin başyazarlığını Ankara’da yapmıştır.

1999 yılında Ankara temsilcisi görevi ile Yeni Şafak gazetesinin ekibine katılarak 2010 yılında gazetenin aynı zamanda da başyazarı olmuştur. Sonrasında Star ve Haber Türk gazetelerinde köşe yazarlığı görevini de yürütmüştür.

Gazete yazılarının yanı sıra televizyon programlarında da yorumcu olarak görev yapmakta ve Kanal 7 ekranlarında da düzenli olarak çalışan bir haber yorumcusu oldu da bilinmektedir. Türkiye gazeteciler Cemiyeti’nin 2003 yılında aynı yılda Çağdaş gazeteciler derneği de dâhil olmak üzere birçok meslek dalında yılın köşe yazıları ödülüne layık görülmüştür.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: