Fatma Girik Kimdir?

Sinema kimi insanlar için son derece önemli bir tutkudur. Özellikle Türk sineması birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Öyle ki Yeşilçam filmleri izlemek başlı başına bir tutkudur. Türk sineması denilince de Yeşilçam filmleri hiçbir biçimde es geçilemez. İşte Yeşilçam filmlerinin unutulmaz aktrislerinden bir tanesi de Fatma Girik isimli bir kadın sanatçıdır. Peki ama Fatma Girik kimdir? Bu soruözellikle Fatma Girik’in filmlerinin sergilendiği zamana denk gelemeyen yeni kuşak tarafından oldukça merak edilen bir sorudur.

Fatma Girik Hayatı Hakkında 

Fatma Girik kimdirsorusuna verilebilecek çok sayıda yanıt bulunuyor. O Türk sinemasının Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın ile birlikte dört yapraklı olan yoncasıdır. O aynı zamanda bir dönem belediye başkanlığı yapmış bir siyasetçidir. Kendisinin kaleme aldığı senaryolarının olmasının yanı sıra yapımcılık da yapmıştır. Şimdi dilerseniz kendisinin hayatına biraz daha yakından bakalım.

Sanatçı 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul ili Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Fatma Girik ölüm tarihi ise 24 Ocak 2022 olup ünlü oyuncu 80 yaşında son nefesini vermiştir.   Ünlü oyuncunun mezarlığı Muğla Bodrum Torba mevkiinde bulunmaktadır. 1956 ile 2012 seneleri arasında aktif olarak oyunculuk yaparak çok başarılı yapımlarda rol almıştır. Toplamda 200 üzerinde filmde oynamış bir aktristir. Kendisi aynı zamanda dizi oyunculuğu da yapmıştır.

Fatma Girik tarafından canlandırılan karakterlere bakıldığında hiçbir biçimde boyun eğmeyen, sert, mağdur Anadolu kadınını oynadığı görülür. Bu yönü ile halk tarafından sevilmiş ve haklı bir üne kavuşmuştur. Fatma Girik bol ödüllü bir sinema sanatçısıdır. İlk almış olduğu ödül, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 1965 yılında verilmiştir. Oynadığı eser ise Keşanlı Ali Destanı isimli filmdir.

Fatma Girik’in Oynadığı Filmler

Fatma Girik oynadığı filmler için bakıldığında birçok efsane olmuş film sayılabilir. Öne çıkanları ifade etmek gerekir: Ezo Gelin, Boş Beşik, Sürtüğün Kızı, Acı, İstiklal Uğrunda, Yetimler Ahı, Çakır Emine, Üsküdar İskelesi, Çapkın Hırsız, Duvaksız Gelin, Badem Şekeri, Kiralık Koca, Tatlı Sert, Galatalı Fatma, Namus ve Evlat gibi Yeşilçam sinemasında kült olmuş filmlerdir. En son oynamış olduğu film ise 1990 senesinde Gün Ortasında Karanlık isimli filmdir. Son rol aldığı iş ise bir dizi olup Babalar ve Evlatlar olarak bilinmektedir. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: