Bizimle iletişime geçin

Optogenetik tekniği kullanılarak, yani nöronların lazer ışığıyla aktif hale getirilmesiyle, ekip, istediği zaman bu devreleri kapatıp açabildi.

Araştırmacılar, avlanmayı kontrol eden beyin bölgesini belirlediler ve bu bölgeyi açık ve kapalı konuma getirmenin bir yolunu geliştirdi.

Yale University’den araştırmacılar, fare beyninde, öldürme güdüsünün temelini oluşturan iki nöron setini belirlemeyi başardılar. Bu nöron setlerinden birisi, avın takibini koordine ederken, diğeri de ısırmak için kullanılan çene ve boyun kaslarını kontrol ediyor. Her iki nöron seti de, beynin motivasyon, duygu ve korku merkezi olan amigdalada bulunuyor.

Optogenetik tekniği kullanılarak, yani nöronların lazer ışığıyla aktif hale getirilmesiyle, ekip, istediği zaman bu devreleri kapatıp açabildi.

Lazer ışığı verilmediğinde, fare, kafe içerisinde normal biçimde dolaşmaya devam ederken, lazerin açılmasıyla, farenin; aniden yolundaki her şeye (hamam böcekleri, sahte böcekler, hatta küçük odun parçaları ve kavanoz kapaklarına bile) saldırdığı gözlemlendi. “Avının” üzerine atlamasının ardından, fare pençeleriyle onu yakalıyor ve tekrar tekrar ısırıyor.

Takip ve Isırma Kontrolü

Sonrasında, araştırma ekibi, sırayla bu nöron setlerinin çalışmasını durdurdu. Av takibinden sorumlu nöronların durdurulmasıyla, farenin yavaşladığı ancak yine de ısırma yetisine sahip olduğu gözlemlendi. Tersi biçimde, ısırma nöronlarının durdurulmasıyla da, fare avını takip ettiği ancak ölümcül bir ısırık atamadığı görüldü.

Araştırmacıların bir sonraki adımı ise; bu nöron setlerini gerçek hayatta neyin harekete geçirdiğini belirlemek olacak. Yapılan davranışsal çalışmalar, görsel işaretlerin, özellikle de hareket eden küçük nesnelerin yırtıcı etkiyi tetiklemede kritik öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Koku, ses ve görsel işaretlerden duyusal bilgiyi alan beyin bölgesi amigdala olduğu için, bu bölgenin; yırtıcı avcılıktan  da sorumlu olduğunu düşünmek son derece mantıklıdır. Amigdala, avın orada olup olmadığına dair doğru bilgi alır ve bu bilgiyi motor fonksiyonları kontrol eden bölgelere yönlendirir.

Araştırmacılara göre, muhtemelen omurgalılar boynunu ve çenesini evrimleştirdiklerinde, amigdala da bu işlevleri evrimleştirdi, bu da daha etkili avlanma ve öldürme mekanizmasını mümkün hale getirdi. Bu yeniden yapılanma, yırtıcıları besin zincirinin en tepesine yerleştirdi.

HAYVAN

32 Yıl Önce Nesli Tükenen Muhteşem Sesli Kuş Kauai’nin Dünyaya Bıraktığı Son Ses Kaydı

Hawaii adalarına özgü bir tür olan Kauai ‘O’o kuşu, en son 1985 yılında görülebilmiş. Sesi ise en son 1987’de kayda alınmış.

Okumaya devam et

HAYVAN

Kedileri Neden Eğitemiyoruz ?

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz. Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?  

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz.

Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?

Kedilerin eğitilememesinin nedeni sürü davranışı geliştirmemiş bir canlı türü olmasından kaynaklanıyor. Yani sosyal zekası gelişmemiş bir tür. Aslan eğitilir küçük boy kedi eğitilmez.

Bir canlının eğitilmesi için beyin hacmi/vücut ağırlığı yaklaşımı daha açıklayıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

“Her zaman dört ayağı üzerine düşen” estetik vücutlu kedilerse ağırlıklı olarak nöronları kas hareketleri ve denge mekanizmaları üzerine mesai harcarlar. Bu da onların eğitilmelerinin önlerindeki en büyük neden olarak karşımıza çıkar.

Sosyal davranış geliştirememek de aynı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Hayatının yükünü tek başına çekebilen çevik ve hızlı bu hayvan buna ihtiyaç duymuyor.

Kısaca; yavruluğundan başlayarak her canlı “canlı” olduğundan eğitime elverişlidir. Ancak canlının genel yapısından kaynaklı olarak eğitime ayrılmış nöron sayısı eğitim seviyesini belirlemede kilit rol oynuyor.

Okumaya devam et

HAYVAN

3 milyondan fazla parça kullanılan LEGO heykeller

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

Hayvanları ve LEGO’ları seviyorsanız bu içerik tam size göre. San Antonio Hayvanat Bahçesi yakın zaman gerçekleştirdiği Wild Connections adlı sergisinde 30’dan fazla hayvanın tam boy LEGO kopyasını sergiledi. Ve en iyi yanı sergiyi arabanızdan inmeden gezebilmeniz.

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

 

 

Okumaya devam et

Trendler