Elon Musk Twitter’ı Neden Satın Aldı?

Twitter Facebook gibi bir ortak paylaşım sitesidir. Sanal ortamda sohbet edebileceğiniz ve sevdiklerinizi ya da sevdiğiniz ünlünün paylaşımlarını takip edebileceğiniz bir sanal projedir. Twitter adlı bu sanal sosyal paylaşım platformundaki mesajlar tweet” olarak adlandırmıştır. Son dönemde çıkan haberlere göre Elon Musk Twitter’ı satın alacak gibi görünüyor. Detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Elon Musk Kimdir?

Tam adıyla Elon Reeve Musk olarak bilinen ünlü girişimci, 1971 de Güney Afrika’da doğmuştur. Elon Musk Dünya‘nın en zengini insanlarından biri olarak bilinmektedir. Birçok mesleğe sahip olan Elon Musk mühendis, endüstriyel tasarımcı ve girişimci olarak tanınmaktadır.  Kanada ve ABD vatandaşıdır. Henüz 21 yaşındayken ülkesinden ayrılan Elon Musk ABD ‘ye yerleşmiştir hala ABD’de yaşamaktadır. Milyarder zenginin yaşam öyküsü babasının izinden gitmesiyle başlar.

Babası da Elon Musk gibi; elektromekanik mühendisi, pilot, denizci ve birçok meslek dalına sahiptir. Bu yönüyle Elon Musk aslında genlerini babadan almıştır. Risk almayı çok seven Elon Musk aslında başarı merdivenlerini bu sayede çıkmıştır. Elon Musk ” Tesla Motors” diye tanıtılan araç şirketinin kurucu ortaklarından ve tasarımcısıdır. Tesla Motors şirketi ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı piyasaya sunmuştur.

 Mayıs 2022 ‘de günümüzde halen CEO’su ve tasarım ofisleri şefi olduğu Uzay Taşımacılığı Şirketi olan “ Spacex”  de Elon Musk tarafından kuruldu. İnsan ırkını muhafaza edebilmek adına projeleri olan Elon Musk, düşünceleri ve yaptıklarıyla uzayda bir yaşam kurmayı planlayan bir kişidir. Bazı insanlar Elon Musk ‘ın düşüncelerini çok ütopik olarak görüyor. Ancak kendisi bu sayede oldukça zengin olmuştur.

Elon Musk Twitter ‘i Ne kadara Satın Aldı?

Twitter’ı satın almayı planlayan Elon Musk oldukça yüksek bir meblağ ortaya koymuştur. Twitter’ı satın alma nedenin kâr amaçlı olmadığının söyleyen Elon Musk, bu uygulama için 44 milyar dolar ödemiştir. Ancak daha sonra sözleşmeyi feshettiği gelen bilgiler arasındadır. Bu durumu sadece gündeme gelmek için yaptığı bir hamle olarak değerlendiren bir kesim de vardır. Zaten ekonomik olarak birçok projede yer alan Elon Musk için bir sosyal medya platformuna sahip olmanın çok önemli olmadığı düşünülüyor.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: