Bizimle iletişime geçin

Bir çölün ortasında, suyun altında, binlerce kilometre yükseklikte ya da yerin altında.

ya da kilometrelerce yükseklikte ve suyun üzerinde…

Listeliyorum’un bu bölümünde dünyanın en tehlikeli yollarını bir araya getirdik.

Aşılması imkansız gibi görünen ama bir şekilde yol ünvanını yerine getiren ya da getirmek zorunda kalan Dünyanın En tehlikeli Yolları’nı sizler için listeledik…

LİSTELİ YORUM

Türkiye’de Faili Meçhul Kalmış 16 Cinayet

Faili meçhul cinayetler, Türkiye’nin yakın tarihine uygulanan karartmanın kanlı bir yönünü oluşturuyor. Zaman zaman derin devletle birlikte uluslararası terör örgütlerinin ya da küresel güç odaklarının devreye girmesi ile gerçekleştirilen faili meçhul cinayetler, toplumu bölmek ya da aydınlık yüzleri direkt yok etmek için planlanıp uygulandı.

 

Okumaya devam et

LİSTELİ YORUM

Daha önce hiç duymadığınız çok ilginç fobiler

Hemen hemen herkes bir yada daha fazla büyüklü küçüklü fobilere sahiptir. Ama bazı insanlar bu konuda diğerlerinden ayrılıyor. Çok farklı. Ve aklınızın ucundan dahi geçmeyecek fobiye sahip insanları sizler için listeledik.

Bu ilginç korkulardan bazıları, gerçekten insanların yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilemeleri ile dikkat çekiyor.

1- Karşıdan karşıya geçme korkusu

Caddede, anayolda ya da herhangi bir geçiş yolundan kendi başına ya da başkalarıyla geçme korkusu. Şehirde rahatça yaşamayı zorlaştıran bu korkunun İngilizce adı ise ‘agyrophobia’. Özellikle kırmızı ışıkta geçme, kavşaktan geçme ya da küçük caddelere bölünen geniş yollardan geçme gibi türleri bulunan fobinin araba korkusundan bağımsız olduğu düşünülmekte.

2- Yemek yapma korkusu

İngilizcesi ‘mageirocophobia’ olan bu korku, yalnız yaşayanlar için sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabiliyor. Bu fobiden muzdarip olanlar, genellikle kendilerini iyi yemek yapan insanlar tarafından sindirilmiş ve yetersiz hissediyorlar.

3- Pedyofobi / Oyuncak bebek korkusu

Bu korkunun temeli, duygulara sahip varlıkların suni şekilde temsil edilmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu fobi, yalnızca oyuncak bebekleri değil robotları ve vitrin mankenlerini de kapsıyor ve alışverişe gitmeyi oldukça zorlaştırıyor.

4- Akşam yemeğinde sohbet etme korkusu

İngilizcesi ‘deipnophobia’ olan bu korku, bazı insanların dışarıda yemeğe çıkmalarını engelleyebiliyor. Bu korkuya sahip olanların, geçmişte, o zamanki görgü kuralları gereği pek zorluk çekmediklerini söyleyebiliriz. Ancak şu an durum ne yazık ki öyle değil.

5- Ayna korkusu

Aynaya bakmaktan çok aynadan çıkacak olan ruhsal bir varlıkla iletişime geçme korkusu olan bu fobi, genellikle batıl inançlardan kaynaklanmakta. Bu fobiye sahip olanlar, her ne kadar bunun mantıksız olduğunu bilse de korkularına engel olamıyorlar.

6- Şeytan veya cin korkusu

İngilizcesi ‘demonophobia’ olan bu fobi, doğaüstü kötücül varlıkların var olduğu ve etrafta zarar vermek için serbestçe dolaştıkları sanısından kaynaklanıyor. Ayna korkusu gibi bu korkuya sahip olanlar da, korkularının geçerli bir nedeni olmadığının çoğunlukla farkındalar.

7- Kayınvalide korkusu

Listedeki fobiler arasında en yaygını bu olsa gerek. Evli insanların birçoğu hayatlarında en az bir kere bu korkuyla karşılaşmıştır. Buna yakın başka bir korku da Külkedisi masalından aşina olduğumuz ‘üvey anne korkusu’.

8- Fıstık ezmesinin damağa yapışması korkusu

Bu korku hakkında bilgiye ulaşmak oldukça zor. Çözümü ise oldukça basit: Fıstık ezmesi yememek. Ne var ki korkusunu ileri seviyelerde yaşayanlar için fıstık ezmesini görmek bile rahatsız edici olabiliyor.

9- Oturma korkusu

İngilizcesi ‘cathisophobia’ olan bu korku; hemoroid gibi sağlık sorunlarından, çocuklukta okulda verilen oturma cezalarından ya da sadece kişi için önemli insanların karşısında rahat hissedememekten kaynaklanabiliyor. Belirtileri ise terlemek, nefes darlığı ve endişe.

 

Kaynak:

Listverse.com

 

 

Okumaya devam et

LİSTELİ YORUM

Dikkatinizi Dağıtmayın; Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Odaklanabilme yeteneği anı kurtaran basit bir yetenek değil, aynı zamanda başarınız için son derece kritik bir faktör olarak hayatınızın merkezinde. Ders çalışırken, ofiste işlerinizi hallederken, kitap okurken her an dikkat dağıtıcı etkenlerle karşı karşıyayız ve bu bizim hayatımız boyunca kaçınamayacağımız önemli bir durum. Ne yazık ki çevremizdeki uyarıcılar hep olacak, dolayısıyla onların üstesinden gelmeyi öğrenmemiz oldukça önemli. İşte bunu başarabilmemizi sağlayabilecek 10 ipucunu sizler için derledik

1) İç etkenleri ihmal etmeyin ve kendinizi tanıdığınıza emin olun.

Dikkatinizi dış etkenler gibi iç etkenler de dikkat dağıtıyor olabilir. Odaklanma sorunu yaşadığınızda ilk yapmanız gereken kendinize neler olup bittiğini sormak olmalı. Anksiyetenizin sebebi ne? Neye ihtiyacınız var?

2) Sizi oyalayan şeyleri bulun.

İçsel yolculuğunuzu yapıp önceliklerinizi sıraladıysanız artık dış etkenlere geçebiliriz. Dikkatinizi dağıtan ne? Çalıştığınız yerdeki eşyaların düzeninden tutun birlikte çalıştığınız kişilere kadar birçok şeyden etkileniyor olabilirsiniz. Odaklanamama nedeninizi saptadığınızda işleri yoluna koymanız kolaylaşacak.

3) Planlamak için vakit ayırmaktan kaçınmayın.

Başarılı liderlerin çoğu, büyük ya da küçük her işleri için listeler yaparlar. Yapılacak bir işiniz olduğunda, ne şekilde bitirebileceğinizi düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın. İşin başından sonuna kadar tüm adımları bir yere not edin. Planlama yapmak için harcadığınız her 10 dakika, uygulamanızı bir saat kadar kısaltıyor.

4) Elektronik cihazlardan uzaklaşın.

Cep telefonları, sosyal medya, e-postalar… Dikkatinizi en çok dağıtan şeyler elektronik aletlerinizden geliyor. Eğer gerçekten odaklanmak istiyorsanız işiniz bitene dek telefonunuzu elinize almayın.

5) Bunaldığınız anlarda ara verin.

Bir işi başarıyla bitirmenin sırlarından biri ne zaman ara vereceğinizi bilmektir. Dağılmış hissettiğinizde kısa bir ara verin ve yeniden odaklanın. Ara vermek sadece bir ödül değildir, aynı zamanda zihninizin tazelenmesine yardımcı olur.

6) Duymazdan gelin.

Her şeyi duymazdan gelmenin en iyi yolu müzik dinlemektir. Etrafınızdaki her şey dikkat dağıtıcı olduğunda kendinize bir arka plan müziği bulun. Bu, hem odaklanmanıza yardım edecek hem de kulaklıklarınız sayesinde etrafınızdakilere sohbet etmek için uygun olmadığınız sinyalini verecektir.

7) Büyük projeleri parçalara ayırın.

Dikkatiniz cidden çok dağılıyorsa, büyük projelerinizi küçük parçalara ayırın. Küçük görevler odaklanmanızı kolaylaştıracağı gibi tamamlandıkça size başarı ve tamamlama hissi verecektir.

8) Temiz ve düzenli bir ortamda çalışın.

Çalışma alanınız şu an ne durumda? Kirli, düzensiz ya da dağınıksa etrafı temizlemek için biraz zaman ayırın. Böylece daha rahat odaklanabilirsiniz.

9) Bir zaman sınırı koyun.

Konsantre olmanız gereken bir zaman aralığı belirleyin, zaman bittiğinde durun. Bir bitiş noktası gördüğünüzde odaklanmanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, karmaşık bir şeyin üzerinde çalışıyorsanız önemli bir kısmını bitirmeniz ortalama 90 dakika alacaktır. 30 dakika da zihninizi biraz dağıtmak için kullanabilirsiniz.

10) Zor geliyor ama gerçek: erken kalkın.

Bir çoğumuza çok zor gelse de aslında son derece basit ve etkili. Güne herkesten bir saat daha önce başlayın. Bu saati, gününüzü planlamak ve dikkat dağıtan bir etken olmadan işlerinize başlamak için kullanın. Benzer şekilde, öğle yemeği için uzun bir aranız varsa hepsini yemekte harcamamaya çalışın. Zihninizi temizlemek için kısa bir yürüyüşe çıkın. Gerçekten zaman ve enerji kazandığınızı göreceksiniz

Okumaya devam et

Trendler