Derya Büyükuncu Kimdir?

Derya Büyükuncu 2 Temmuz 1976 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğmuştur. Büyükuncu’nun babası Gaziantepli bir doktor olduğu gibi aynı zamanda Çapa Tıp Fakültesinde öğretim görevlisidir. Babasının ismi Yılmaz Büyükuncu’dur. Annesi ise yine İstanbul doğumlu bir eczacı olarak Kadıköy rıhtımında bir eczane işletmektedir. Derya Büyükuncu’nun kendinden bir buçuk yaş büyük bir ablası vardır ve ablasının ismi Berna Büyükuncu’dur.

Ablası, Büyükada’da oturan anneannesi aynı zamanda dedesinin isteği ile yüzme sporuna 5 yaşında iken Galatasaray kulübünde başladı. Ancak ailesinin yaz aylarında denizde boğulmasından korkması üzerine yüzme sporuyla tanışmış oldu. Ablası ile birlikte yüzmeye başlayan Derya Büyükuncu Galatasaray yüzme takımı antrenörü tarafından yüzmede başarılı bulunamayınca başka spora doğru yönlendirmesi yapıldı.

Derya Büyükuncu’nun Başarısının Ardındaki Başarısızlıklar

Derya Büyükuncu’nunazmi yüzmeyi çok sevdiği için 7 yaşında tekrardan yüzme sporuna geri döndürdü. Disiplinli uysal ve aynı zamanda çok azimli, mütevazi yapısıyla akranları arasında çok kısa bir süre içerisinde yetenekli olduğunu herkese kanıtladı. Yaklaşık olarak 2 yıl kadar kısa bir süre içerisinde rekorlar kırmaya başlamıştı. Derya Büyükuncu Kadıköy Anadolu lisesinde eğitim alırken resim ve müzik derslerinden de düşük not alması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimini sürdürme kararı aldı. 91 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne annesi ile birlikte eğitim için gitti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde liseden üniversiteye geçiş yaptığı sıralarda burada başarılı bir öğrenci olmayı sağladı. Hangi okula giderse gitsin başarı bursu alacağı bu dönemi değerlendirmiş olan Derya Büyükuncu bu ülkenin en iyi eğitim veren okulları arasında olan okulda masterını tamamlayacağının düşüncesi aklından bile geçmiyordu. Michigan Üniversitesi’nde işletme bölümü mezunu olan ünlü sporcu şu an ise Amerika Birleşik Devletleri’nde Los Angeles kentinde yaşamaktadır. 

Derya Büyükuncu’nun Rekortmenliği

Derya Büyükuncu’nun ilk yarışı 9 yaşında iken Bulgaristan’da 12 yaş grubu için düzenlenen 85 yılında Balkan yaş grupları yüzme şampiyonasında bronz madalyayı hak etmesi ile başladı. Yine aynı yıl Türkiye’de yapılan yarışmalarda 10 yaş grubunun tüm Türkiye rekorlarını da kırdı. Yıl 1992’yi gösterdiğinde olimpiyatlarda da kendini göstermeyi başarmıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: