Bizimle iletişime geçin

Çorum’da insanların yaklaşık 100 yıldır dilek dileyip dua ettiği Garip Dede Türbesi’nin içi boş çıktı.

Çorum’da insanların dilek dileyip, dua ettiği yaklaşık 100 yıllık Garip Dede Türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırıldı. Yapılan kazıda, türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

Yavruturna Mahallesi’nde yer alan Garip Dede türbesi, Gazi Caddesi’ni Kıbrıs Caddesi’ne bağlamak için yapılması planlanan yol nedeniyle kaldırıldı.

Çorum Müftülüğü’nden alınan onayın ardından belediye ekiplerince kazı yapıldı ve türbe kaldırıldı. Yapılan kazılarda herhangi bir kalıntıya rastlanmadı ve türbedeki mezarın boş olduğu anlaşıldı.

Müftülükten türbenin kaldırılmasına dair izin alındığını, daha sonra kazı yapıldığını belirten Yavruturna Mahallesi Muhtarı Metin Kaşar, “İtinalı bir şekilde kazı yapıldı. Belli bir seviyeden sonra küreklerle kazı yapıldı, içinden herhangi bir kemik çıkar diye. Ancak hiçbir şey çıkmadı.” dedi.

Geçtiğimiz yıl da Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde, yaklaşık yüz yıldır ‘Abuzer Gaffari Türbesi’ olarak bilinen ve adaklar adanan yapıda kalıntı bulunamamıştı. Türbenin taşınması için iki gün süren kazı çalışmasında kalıntı bulunmaması şaşkınlık yaratmıştı.

TARİH

İzmir’in Doğum Günü ve İzmir’in Türkiye’deki Önemi

İzmir’in Kurtuluşu, Lozan Barış Antlaşması’na uzanan tam bağımsızlığın yolunu açtı. Birinci Dünya Savaşı sonunda, itilaf devletleri ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal edilen Anadolu’nun kurtuluşunun simgesi oldu.

Okumaya devam et

TARİH

Atatürk’ün istihbarat savaşları ve Sivas Kongresi

Mustafa Kemal Paşa tarafından Temsil Kurulu adına yayın yapmak için kurdurulan ilk Millî Mücadele gazetesi olan İrade-i Milliye, 14 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresi’nde alınan kararla çıkarılacak ve Devlet-i Osmaniye ile Heyet-i Umumiye arasındaki istihbarat savaşında en önemli unsur haline gelecekti.

 

Okumaya devam et

TARİH

Diktatör Mussolini’yi Bile Dolandıran Türk; Eyüplü Halit

Adı Halit. Herkes onu Eyüplü Halit olarak biliyor. Türkiye’nin illegal saflarında kendine epeyce yer bulmuş bir insan. Peki, Mussolini’yi nasıl dolandırıyor sorusuna gelecek olursak…

Okumaya devam et

Trendler