Bizimle iletişime geçin

Yıllardır gizemini koruyan ‘çığlık atan mumya’nın ölüm sebebi kalp krizi olarak belirlendi. Uzmanlara göre prenses, ölümünden saatler sonra bulunduğu için mumyalama işlemi sırasında müdahale edilemedi ve böylece ölüm anındaki yüz ifadesiyle duruşunu korudu.

Mısır’da arkeologlar ve radyologlar tarafından yürütülen araştırma sonunda, ‘çığlık atan mumya’ olarak bilinen Mısırlı prensesin 3 bin yıl önce kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi. Prensesin damar sertleşmesi ve koroner kalp hastalığından mustarip olduğu ve bunun sonucunda ani bir şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Mısır bilimci Doktor Zahi Hawass, bulgularını şöyle açıkladı; “Çığlık atan kadının cansız bedeninin saatler sonrasına kadar keşfedilmemiş olabileceğini varsayıyoruz, bu da ölüm katılaşmasını sağlamaya yetecek bir süre. Mumyalama işlemini yapanların, kadının büzülmüş bedenini çürümeden ya da gevşemeden önce mumyaladığını düşünüyoruz. Bu nedenle kadının ağzını kapalı tutamadılar ya da bedenine yatış pozisyonu veremediler, ki bu diğer mumyalarla karşılaştırıldığında alışılmadık bir durum. Böylece ölüm anındaki yüz ifadesi ve duruşu korunmuş oldu.”

TARİH

Tarihin En Dehşet Verici Olaylarına Sahne Olan Bedlam Akıl Hastanesi

Bu videoda Londra’da bulunan ve bugün hala faaliyette olan tarihin en dehşet verici akıl hastanesi olan Bedlam hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Londra’da 7 yıl önce yürütülen metro hattı 3.000’in üzerinde insan iskeleti bulundu.

Çalışmalar bu insanların bir kısmının, 16. yüzyılda, Bedlam Akıl Hastanesi’nde tedavi gören akıl hastalarına ait olduğu sonucunu ortaya koydu.

Okumaya devam et

TARİH

Asker ve Siyasetçi Kimliğinin Yanı Sıra Felsefeci Özelliği ile Atatürk ve Özgürlük

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, asker ve siyasetçi duruşunun yanı sıra felsefeci özelliği ile de dikkat çekiyor. Bu videoda Atatürk’ün özgürlük hakkındaki düşüncelerine felesefeci kimliği ile şahit olacaksınız.

 

Okumaya devam et

TARİH

Tarihteki En Garip 6 Doğal Felaket ve Sonrasında Yaşananlar

Bu videoda tarihte meydana gelen 6 doğal felaketi sizler için derledik.

Bu felaketlerin ardından insanoğlunun yaşadıkları, doğaya olan ihtiyacımızı bir kez daha gözler önüne seriyor.

Okumaya devam et

Trendler