Canan Kaftancıoğlu Kimdir?

Son dönemlerde sos medyada sık sık haber olan Canan Kaftancıoğlu en çok merak edilen kadın siyasetçiler arasına girmiştir. Özellikle tutuklanma sürecinde gerek destek olmak isteyen gerek suçlu bulan insanlar tarafından hakkında binlerce tweet atılmıştır. Bu yüzden birçok insan Canan Kaftancıoğlu kimdir sorusunun yanıtını en doğru biçimde öğrenmek ve kendisini çok daha yakından tanımak istiyor. İşte bu yazıda da Canan Kaftancıoğlu hakkında bilgiler verilecektir.

Canan Kaftancıoğlu Eğitim Hayatı 

Canan Kaftancıoğlu eğitim hayatı ve nereli olduğu konusunda da şu bilgiler verilebilir: 3 Şubat 1972 Ordu ili Mesudiye ilçesi Sarıca köyü doğumludur. Öğretmen olan bir baba ile ev hanımı olan bir annenin 2. çocuğudur. Bulunduğu kent olan Ordu’da temel öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır.  

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1995 yılında mezun olmuştur. Uzmanlık alanı ise adli tıptır. Kısa bir süre ihtisasını yapmadan önce Sivas Su Şehrinde acil doktoru olarak çalışmıştır. Bu dönemde eşi Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanışır ve 2001 senesinde evlenirler. Ali Naki Kaftancıoğlu’ndan Çağım Işık isimli bir çocuk sahiptir.

Canan Kaftancıoğlu Toplumsal Bellek Platformu kurucuları arasındadır. Aynı zamanda Birleşik Haziran Hareketi yürütme kurulu üyesidir. Kayınpederi Ümit Kaftancıoğlu isimli de gündeme gelmiş, son derece bilinen bir isimdir. Canan Kaftancıoğlu’nun ülkemizde yaşanan faili meçhullere dair bir derleme kitabı vardır. Kayınpederi adına düzenlenen öykü yarışmasının düzenleme kurulu üyesidir.

Canan Kaftancıoğlu Siyasi Yaşamı

Canan Kaftancıoğlu Türk siyasetinin en önemli kadın isimlerinden bir tanesidir. Canan Kaftancıoğlu siyasi yaşamı için verilebilecek olan bilgilere bakıldığında CHP bünyesinde siyaset yaptığı görülür. Canan Kaftancıoğlu uzun yıllardır CHP parti üyesidir. 2011 ile 2012 yılları arasında partide birbirinden farklı her alanda görevleri olmuştur.

CHP’de İstanbul İl Başkan vekilliği, il başkan yardımcılığı ve sonrasında ise CHP İstanbul İl Başkanlığı yapmıştır. Şu an için yıllarca önce attığı bir tweet nedeni ile siyaset yapması yasaklıdır. Aktif olarak yapmış olduğu CHP İstanbul İl Başkanı devretmiştir. Lakin aktif olarak siyasi yaşamına devam etmektedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: