Cahit Özkan Kimdir?

Cahit Özkan 1976 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesinde  hukuk bölümünde lisans eğitimini tamamlamış olan Cahit Özkan, Londra’da hukuk İngilizcesi de okuyarak eğitimini tamamladı.  Daha sonra Kocaeli Üniversitesinde özel hukuk alanında, İstanbul Bilgi Üniversitesinde de insan hakları alanında yüksek lisans yapmıştır. Cahit Özkan Avrupa insan hakları mahkemesinde yargılama usulü konulu bir yüksek lisans tezi hazırlamıştır. Cahit Özkan iyi derecede İngilizce bilen, evli ve 3 çocuk sahibi bir insandır.

Cahit Özkan’ın Siyasi Hayatı

Cahit Özkan’ın siyasi hayatı AK parti Şişli ilçe yönetim kurulu üyeliği ile başladı. 2007 yılında ve 2011 yılında ise genel seçimlerde Denizli ilinden milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde ise seçimlerde 26 dönem Denizli milletvekili seçilmeye hak kazandı. Yıl 2017 yılına geldiğinde ise AK parti merkez karar ve yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Ve 2018’in temmuz ayında ak parti grup başkan görevine seçilmiş bulunmaktadır. Cahit Özkan bu kimliği ile siyasetçi bir kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cahit Özkan’ın Faaliyetleri

Cahit Özkan’ın faaliyetleri için bakıldığında; üniversite zamanlarında İstanbul Genç girişimciler derneği yönetim kurulu üyeliği, Yeşilay Zeytinburnu şube başkan yardımcı görevi, Uluslararası Hukukçular Birliği genel sekreter yardımcılığı görevi, Anayasa Hukukçuları Derneği genel sekreterliği görevi, Uluslararası hukuk merkezi, hukuk üstünlüğü platformu ve hukukçular derneği başkanlıkları gibi birçok sivil toplum kuruluşlarında görev yapmış bulunmaktadır. Uluslararası anayasa, uluslararası tahkim ve Türkiye’de ve dünyada ceza formları kongreleri, yargı reformu sempozyumu gibi birçok ulusal ve uluslararası sivil alanda organizasyonlarda yer aldı.

Özel hukuk ve kamu hukuku dallarında makaleleri de yayımladı. Polis Akademisi’nde görevli olarak insan hakları dersleri de verdi. İdeal hukuk dergisini yayımlayarak internet sitesini de kurmuş oldu. Hukuk Dünyası dergisi genel yayın yönetmenliği ve aynı zamanda bu derginin editörlüğünü de üstlendi. Uluslararası anayasa kongresi tebliğler, anayasa kongresi tebliğler, uluslararası hak ihaleleri kitapları aynı zamanda anayasa hukuku mevzuatı gibi yayınların çıkmasında büyük katkılarının olduğu bilinir. Şu an ise 26 dönem Denizli milletvekili seçilerek plan ve bütçe komisyonu üyeliği yapmış bulunmaktadır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: