Bülent Arınç Kimdir?

Bülent Arınç özellikle 2002 ile 2007 yılları arasında isminden bir hayli bahsettirmiş ve pek çok kişinin ilgi odağı haline gelmiştir. 1948 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Bülent Arınç babasının mesleği sebebi ile ikamet ettikleri Bursa Osmangazi’de doğmuştur. Babasının mesleği ise jandarma astsubaydır. Ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Arınç henüz çok küçük yaşlarında babasını kaybetmiştir. İlkokul hayatına başlangıcı Ayvalık’ta yapmış olup Elazığ’da devam ettirmek zorunda kalmıştır.

Pek çok şehir gezen Arınç ailesinin Manisa’ya göç etmesi üzerine Ortaokul ve lise eğitimini de burada tamamlamıştır. Aslen Manisalı olan Arınç 1970 yılında Ankara Üniversitesi’nin Hukuk fakültesini kazanmış ve lisansını burada tamamlayarak tekrar memleketine dönmüştür. Uzun dönemler boyunca memleketinde serbest avukatlık mesleğini icraa etmiştir.

Bülent Arınç’ın Mesleği 

Bülent Arınç Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiş olup uzun dönemler serbest avukatlık yapmıştır. Fakat siyasete olan ilgisi de çok erken yaşlarda başlamıştır. Türk siyasetçileri arasında yer alan Arınç Eski Cumhurbaşkanı yardımcısı görevi ile de bilinmektedir. Ayrıca Arınç 22. TBMM Başkanlığı’nı da üstlenmiş fakat bu görevi 2007 senesinde Köksal Toptan’a devretmiştir. Başbakan yardımcılığı görevine ise 2009’un Mayıs ayında başlamış ve 28 Ağustos 2015 yılında ise yerini Numan Kurtulmuş almıştır.

Milletvekilliği geçmişi de bulunan isim 24 Aralık genel seçimleri ile birlikte Refah Partisi’nin Manisa milletvekili görevi ile meclise girmiş olduğu bilinmektedir. 

Bülent Arınç Evli Mi?

Bülent Arınç Münevver Arınç ile evli olup Ahmet Mücahit, Ayşenur ve Mehmet Fatih adında üç çocuğu bulunmaktadır. Çocuklarından biri olan Mehmet Fatih Arınç 1997 yılında geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Mehmet Fatih’in hayatını kaybettiğinde 16 yaşında olduğu bilinmektedir. 

Bülent Arınç Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyesi olarak da çok defa gündeme gelen bir isim olmuştur. Fakat 2014 yılında KIRSİAD’ın açılış törenlerinde 2015 yılı seçimlerini işaret etmiş olup siyasi yaşamına son vererek siyasette yer almayacağı açıklamasını gerçekleştirdiği belirtilmektedir. 74 yaşında olan Bülent Arınç bunun üzerine 2015 yılında başbakan yardımcılığını devretmiştir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: