Barış Manço Kimdir?

Barış Manço kimdir sorusu dünyanın dört bir tarafındaki insanlar tarafından merak edilir. Türk sanatçı Barış Manço; söz yazarı, şarkıcı, besteci, aranjör, televizyon programı yapımcı ve sunucusudur. Köşe yazarlığı da yapmış olan sanatçının devlet sanatçısı unvanı vardır. Türkiye’de Anadolu Rock müzik türünün öncülerindendir.

İsmail Hakkı Manço ve sanatçı Rikkat Uyanık ailesinin ikinci çocuğu olan Barış Manço, 2 Ocak 1943’te doğmuştur. Doğumu İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına rastlamaktadır. Ağabeyinin ismini Savaş koyan ailesi, sanatçının ismini ise Mehmet Barış koymuştur. Sanatçının Oktay ve İnci adında iki kardeşi daha bulunmaktadır. Kadıköy Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda başladığı eğitim hayatını Galatasaray Lisesinde devam ettirmiştir. Babasının vefatı ile Galatasaray Lisesinden ayrılarak Şişli Lisesinde eğitim hayatını noktalamıştır.

Barış Manço ve Müzikal Yaşamı

Kendi kendine gitar çalmayı öğrenen Barış Manço’ya, müzik öğretmeni olan annesi piyano eğitimi vermiştir. İlk resmi konserini 1959’da Galatasaray Lisesinde yapmıştır. 1962’de arka arkaya üç tane 45’lik plak çıkarmıştır. 1967’de Kaygısızlar grubu ile Altın Plak ödülü kazanan Kol Düğmeleri albümünü çıkarmıştır. Daha sonra gruptan ayrılan Barış Manço, 1971’de Kurtalan Ekspres grubunu oluşturmuştur.

Bu dönemlerde Dağlar Dağlar şarkısı ile ün kazanmıştır. Yaşadığı sağlık sorunları sonrasında 1979’da Yeni Bir Gün albümünü çıkarmış ve birçok ödülün sahibi olmuştur. 1990’da düzenlenen Türk-Japon dostluğu etkinliklerinde Barış Manço Japonya tarafından büyük sevinçle karşılanmıştır. Buradaki konseri Live in Japan ismiyle yayınlamıştır. 

Barış Manço ve Televizyon Hayatı

1988 yılında çocuklar başta olmak üzere herkesin sevgisini kazanmasını sağlayan 7’den 77’ye isimli programı başlamıştır. İsminden anlaşılacağı üzere bu program geniş bir kesime hitap etmiştir. Programda İkinci Kahvaltı, Dere Tepe Türkiye ve Dönence bölümleri yer almaktaydı.

Bir diğer bölüm olan Adam Olacak Çocukbölümünde, çocukların yeteneklerini göstermeleri sağlanmakta ve çeşitli öğütler verilmekteydi. Barış Manço, milyonlarca izleyici ile buluşan bu program ile ekranların sevilen yüzü olmuştur.

Barış Manço’nun ölümü için bakıldığında Barış Manço, 31 Ocak 1999’da kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir. 1991’de devlet sanatçısı unvanı alması nedeniyle cenazesinde devlet töreni olmuştur. Cenaze töreni TRT, Kanal 6 ve Kanal D’den canlı yayınlanmıştır. Levent Cami’nde kılınan namazın ardından Mihrimah Sultan Mezarlığında defnedildi.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: