Bizimle iletişime geçin

Açık Öğretim Lisesi’nde okuyan öğrenciler, geçtiğimiz hafta sonunda 2’inci dönem sınavlarına ter döktü. Binlerce öğrencinin katıldığı sınavlar, corona virüsü sebebiyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Gözler ise AÖL sınav sonuçlarında. Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçları 17 Ağustos’ta erişime açacağına ilişkin açıklama yaptı. İşte AÖL ile ilgili tüm detayları bu haberimizde bulacaksınız.

Çeşitli sebeplerle örgün eğitimine devam edemeyen öğrenciler, Açık Öğretim Lise programı ile diploma sahibi oluyor. Corona virüsü sebebiyle ertelenen AÖL sınavı, geçtiğimiz hafta sonunda yurt genelinde gerçekleştirildi. Şimdi bütün gözler AÖL sınav sonuçlarına çevrildi.

AÖL SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı bildiriyle AÖL sonuçlarını 17 Ağustos tarihinde aol.meb.gov.tr adresinden açıklayacak.

İTİRAZLAR ONLİNE OLACAK

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Ortak Sınavlaraİtiraz WEB sayfasına http://odsgm.meb.gov.tr/www/ortak-sinavlara-itiraz/icerik/18 adresinden ulaşabilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınavlarla ilgili olarak yapılacak tüm iş ve işlemler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ilan ettiği esaslara göre yapılacaktır.

AÖL KAYIT YENİLEME TARİHLERİ

2020-2021 AÖL 1. Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri 24 Ağustos-9 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak.

2020-2021 AÖL 1. Dönem Sınavı Giriş Belgeleri 2 Aralık 2020 tarihinde yayınlanacak.

2020-2021 AÖL 1. Dönem Sonu Sınavı 5 Aralık 2020 tarihinde yapılacak olup sonuç açıklanma tarihi daha sonra açıklanacak.

EĞİTİM

Açık öğretim okullarındaki 18 yaş ve üzeri öğrencilere MEB’den müjde var

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Twitter adresinden yapılan açıklamada “Açık öğretim okullarındaki 18 yaş ve üzeri öğrencilerimize müjde. 3’üncü dönem sınavları yapılmaksızın dönem derslerinin kredilerinin tamamlanması kararı alındı” denildi. MEB, Açık öğretim ortaokulu ve lisesi öğrencilerinin bu haktan faydalanabileceğini duyurdu.

Mili Eğitim Bakanlığı, corona virüsü salgınına karşı 2019-2020 eğitim öğretim yılında örgün eğitime devam eden öğrencilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1. dönem aldığı ders notlarıyla bir üst sınıfa geçmelerinin veya mezun olmalarının sağlandığını hatırlattı.

MEB şöyle devam etti:

* Örgün eğitime devam eden öğrencilere sağlanan bu imkândan açık öğretim okullarına kayıtlı ve 7 Eylül 2020 tarihi itibarıyla 18 yaşından gün almış, 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan tüm öğrenciler de faydalanacaktır.

* Açık öğretim okullarında öğrenim gören örgün eğitim çağı dışına çıkmış öğrencilerin salgın döneminde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeni eğitim öğretim yılı kayıtları ve yüz yüze eğitim uygulamalarının zamanında başlatılabilmesi için açık öğretim okullarının 3. dönem sınavları yapılmış kabul edilerek öğrencilerin 3. dönem kayıt yenilemeleri otomatik olarak yapılarak bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanacak ve otomatik olarak atanan bu derslerden öğrenciler başarılı sayılacaktır.

* Millî Eğitim Bakanlığının sunduğu bu imkândan; açık öğretim okullarında kayıtlı 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan yurt içi ve yurt dışındaki öğrenciler faydalanacaktır. Öğrencilerimiz, okullarının internet sayfalarından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.

Okumaya devam et

EĞİTİM

UZAYA ÇIKIP AYA AYAK BASAMADAN GELEN ARAÇ

Tarih 11 Nisan 1970 yerel saatler 13.13 gösterdiği sırada Apollo projesi kapsamında yani insanları uzaya götürme projesi kapsamında yedinci olarak uzaya NASA tarafından APOLLO 13 adı altında bir uzay aracı gönderildi. Bu uzay aracı ABD’ninFlorida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezinden fırlatıldı. Araçtaki ekipte astronot James “Jim” Arthur Lovell, John L. Swigertve Fred W. Haiseyer alıyordu.

Fakat kalkıştan 2 gün sonra Dünya’dan 320.000 km uzaklıkta Apollo 13 uzay aracında bir patlama meydana geldi. Bu beklenmedik bir patlamaydı ve uzay aracı içerisindeki herkesin hayatını tehlikeye sokuyordu. Bu patlama sonucunda uzay aracındaki oksijen stokları ve elektrik enerjisi çok hızlı bir şekilde tükeniyordu. Bu durum NASA için hiç iyi bir durum değildi. Mürettebat o kadar zor durumda kalmıştı ki Ay Örümceğini bir kurtarma sandalı olarak kullanmak zorunda kaldılar.Patlamadan sonra komuta modülleri sağlam kalmıştı.

Fakat enerji tasarrufunu korumak zorunda kaldıkları için Dünya atmosferine giresiye kadar enerji harcamamak için çalıştılar. Astronotlar bunları yaparken NASA’da onları uzay boşluğuna kaptırmamak için çalışıyorlardı ve başarılı oldular. Astronotları sağ salim Dünya’ya indirdiler. Ve bu olay tarihte Başarısız Başarı olarak adlandırılmıştır.

Okumaya devam et

EĞİTİM

EHLİYET SINAVI NASIL OLUR VE İŞLEYİŞİ NASILDIR?

Ehliyet sınavı, ehliyet almak için yani karayolları üzerinde otomobiller, motorlar, iş makinaları vb. araçları kullanmak için gerekli olan belgeyi almamızı sağlayan sınav sistemidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan 18 yaşını doldurmuş herkes B SINIFI almak için sürücü kurslarına başvurabilir. Bunun yanı sıra ehliyet almak için sağlığında sıkıntı olamaması gerekir.

 

Ayrıca her taşıt grubu için de farklı ehliyet sınıfları vardır. Bunların bir kaçını  söylemek gerekirse;

*M=Motorlubisiklet                                     *F=Traktör

*A=35 kw üzeri motosiklet                         *G=İş makinesi

*B=Otomobil ve kamyonet

*C=Kamyon ve çekici

*D=Otobüs

 

 

Okumaya devam et

Trendler