10 Kasım 1938 Gazete Manşetleri

10 Kasım 1938 Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fani hayattan ebediyete intikal ettiği en hüzünlü tarihtir. Bu tarih, sadece Türkiye’yi değil bütün dünyayı da derinden etkileyen ve hafızalara kazınan unutulmaz bir tarih olmuştur. 10 Kasım 1938 yılında saat 9:05 civarlarında verilen vefat haberi ile tüm halk büyük bir yasa bürünmüştür.

10 Kasım 1938 Gazete Haberleri

O gün gazeteler Ulu Önder için basıldı. Televizyonlarda, radyolarda bütün yayınlar Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük yasını konuştu. Gazeteler yıldırım (ikinci ) baskı ile vefat haberini büyük bir üzüntü içerisinde tüm Türkiye’ye duyurdu. O tarihi matem gününde bazı gazete manşetleri şu şekildeydi.

Bir Güneş Söndü (Türk Sözü Gazetesi)

O gün sanki bütün kara bulutlar Türk milletinin üzerine çökmüştü. Çünkü ülkesi için gecesini gündüzüne katan, onlara aydınlık bir gelecek hazırlamak için çabalayan önderimiz artık yoktu.

Babamızı Kaybettik(Tan Gazetesi)

Nasıl ki bir ailede baba vefat edince evlatlar öksüz kalıyorsa, Atatürk’ün vefatı ile de tüm Türkiye hem öksüz hem yetim kalmıştı.

 Büyük Milli Matemimiz (Cumhuriyet Gazetesi)

Cumhuriyet gazeteside üzüntüsünü bu şekilde manşetlere taşıyarak bugünü milli matem günü ilan etti.

Aziz Atatürk’ümüzü Kaybettik(Yeni Sabah Gazetesi)

Ulu Önder, Türk milletinin ruhuna işlemiş, akıllardan asla çıkmayacak bir liderdi.

Onun Arkasından Yalnız Türk Yurdu Değil, Bütün Dünya Ağlıyor! (Son Posta Gazetesi) Gazete bir babadan öksüz kalındığını ve Büyük Önder’e verilen sözü tutarak her ne pahasına olursa olsun Türk milletinin Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup yücelteceğini belirtti.

Memleketi Hıçkırıklara Boğan Kara Haber(Türk dili Gazetesi)

Bütün Türk halkı bu acı haberle gözyaşlarına boğuldu. O gün yurdun dört bir yanından gelen sevenleri Atatürk’ü büyük bir üzüntüyle ve hıçkırıklar la yolcu etti. Haber yalnızca Türkiye’yi değil dünyayı da derinden etkilemişti. Diğer ülkelerin manşetleri de o gün Ata’mız için atılmıştı. Fransız Le Temps gazetesinin “Ölüm, yenilmezi yendi.” Sözleri de Atatürk’ün başka ülkelerin gözünde de ne kadar cesur ve önemli olduğunun kanıtıdır. İngiltere’nin bir gazete manşetinde ise , “İngiltere, önce cesur bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır” sözleriyle Atatürk’ün tüm dünyanın gözünde ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu belirtti.

Bir gazetede, Atatürk’ün ölümüne, bütün dünyada büyük bir asker, büyük derecede şerefli bir şahsiyet olarak ağlanmaktadır. Sözleri ile yer verdi.

Tarihin Matem Sayfaları adıyla Sergilenen Gazete Manşetleri Koleksiyonu Atatürk’e olan içten sevgi ve vefatına duyduğu üzüntüden esinlenen koleksiyoncu Gürkan Gürbüz, yurdun dört bir yanından topladığı o tarihe ait gazetelerin manşet sayfalarından oluşan koleksiyonunu sergi haline getirerek günümüzde Tarihin Matem Sayfaları adıyla sergilemektedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: